„Z nominace mám ještě zamotanou hlavu…“

Zhruba měsíc a půl nás dělí od sportovního svátku nohejbalových fanoušků, kteří si najdou cestu do pražské O2 Universum. Právě tam se totiž koná vůbec první Mistrovství světa v nohejbale v Praze. Ve sportu, který zde a na jihu Čech přesně před sto lety vzniknul. A i když se za to jedno století pro potřeby mezinárodní konfrontace poněkud modifikoval, stále v sobě nese ty základní prvky a rysy, pro který jej vyhledáváme. Nicméně Petr Gulda, trenér mužské nohejbalové reprezentace, má tedy už jen pár týdnů na to, aby vybral ten správný tým, který nás bude před domácím publikem reprezentovat. A zároveň aby jej sehrál a stmelil jak na hřišti, tak i mimo něj. Neboť právě týmový duch a pohoda mají na výkony jeho členů zásadní vliv.

První reprezentační soustředění proběhlo již po republikovém šampionátu dvojic. To se konalo v sobotu 27. srpna v modřické hale. A pro některé účastníky bylo zároveň dobrým „rozkopáním se“ před nedělním reprezentačním srazem, který taktéž proběhl na palubovce nové moderní modřické haly. Hra dvojic je na MS specifická svým pojetím rozměru hrací plochy. Přesněji řečeno, hraje se na zkrácené singlové hřiště. A toto specifikum si žádá rovněž specifickou přípravu. Pro tu byli na sraz pro své herní přednosti vybráni a pozváni Lukáš Rosenberk, Jakub Chadim, Pavel Kop, Zdeněk Kalous, Milan Kučera a Jiří Kalous. 

Fotogalerie  Video

(https://www.nohejbal.org/multimedia/fotogalerie/148-soustredeni-repre?url_back=https%3A%2F%2Fwww.nohejbal.org%3A443%2Ffotogalerie#1)

Nohejbalový podzim je však nabitý a v záplavě čtvrtfinálových a semifinálových extraligových zápasů, které vrcholí tradičním Superfinálovým utkání (8. 10. UNYP Aréna na Podvinném mlýně), se skulina pro reprezentační srazy těžko hledá. Proto nezbývá trenérovi než jen čekat a dál bedlivě sledovat výkony svých svěřenců z širšího nominačního kádru. 

Ze Švýcarské asociace FUTNET přišla také nabídka společného soustředění. Mělo se jednat o jakýsi tréningový sparing pro tamní reprezetnaci a to ve dnech 14. – 16. 10. ve Švýcarském Fribourgu. Termín této akce však padnul na víkend po superfinále a před velkým reprezentačním srazem celého širšího kádru v Modřicích, po kterém by Petr Gulda již rád finálně nominoval užší reprezentační výběr. Program je tedy velice náročný a to jak časově tak především fyzicky. Proto je v jednání, zda-li k této mezinárodní akci vůbec dojde (z hlediska financování akce – ubytování strava, doprava…). A pokud ano, akce se zúčastní hráči širšího kádru, se kterými trenér na nadcházející REPRE soustředění nepočítá. Jmenovitě se jedná o Davida Višvadera, Davida Majštiníka, Daniela Bílého a Filipa Hokra.

Pro již zmíněný sraz širšího výběru reprezentace, ve dnech 21. – 23. 10. v Modřicích, jsou v nominaci tito hráči: Jakub Pospíšil, Lukáš Rosenberk, Jan Hanus, Pavel Kop (MNK  Modřice), Ondřej Vít (SKN Žatec), Jan Vanke (SK Liapor Karlovy Vary), Jiří Kalous, Zdeněk Kalous, Jakub Chadim (TJ AVIA Čakovice), Milan Kučera (TJ Plazy), Michal Kolenský, Vojtěch Holas (TJ Spartak Čelákovice). Na této akci tak chce trenér Gulda vyzkoušet hráče ve všech dílčích disciplínách a na poslední soustředění před samotným MS, které se koná 28. – 30. 10., odjet do Nymburka již jen s užším kádrem.

Je zřejmé, že plán je opravdu více než nabitý a čas více než neúprosný. Přesto držíme trenérovi pěsti, ať je nejen proti těmto oběma faktorům co nejvíce odolný a samozřejmě ať má šťastnou ruku při nominačním výběru. 

Teď, když jsme vám přiblížily nejbližší plány a akce spojené s přípravami na MS a se šampionátem samotným, můžete se těšit na řadu rozhovorů s některými z nominovaných hráčů širšího reprezentačního kádru. Jak se před podzimní náloží nohejbalu cítí a připravují? Jak vidí své reálné šance a uplatnění v REPRE týmu? A v kom vidí největší soupeře v cestě za tituly? I na to se jich zeptám.

 

Ondřej Košatka